Jesteś tutaj: Strona GłównaStowarzyszenie → Testujemy: "Z Rybnika Autobusem..." - mobilnie

Testujemy: "Z Rybnika Autobusem..." - mobilnie

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Testujemy: "Z Rybnika Autobusem..." - mobilnie. Ryc. K. Bek, 2 XI 2014
Po niemal roku funkcjonowania portalu, który w dalszej części pozostaje w fazie testów, postanowiliśmy przetestować "Innowacyjny portal dla podróżnych" - cytując Zarząd Transportu Zbiorowego, na jakże popularnym w naszym społeczeństwie smartphonie, wyposażonym w najnowszy system Android.

Aplikację cechuje niewielki rozmiar, bo tylko 405kB. Niestety w "Sklepie Play'a" nie znajdziemy programu poprzez wyszukiwanie. Aby pobrać apkę należy udać się na stronę Organizatora rybnickiej komunikacji miejskiej (http://www.ztz.rybnik.pl/) - skąd można dostać się na główną stronę portalu dla podróżnych (http://zrybnikaautobusem.ztz.rybnik.pl/). Kolejnym krokiem jest wybór w menu zakładki "aplikacja mobilna", a tam mamy do wyboru wersję na popularnego Androida oraz Windows Phone 7. Niestety to nie koniec, ponieważ posiadacz dobrze zabezpieczonego urządzenia musi przejść jeszcze proces, który naszym zdaniem tylko opóźnia cały cykl użytkowania.

W Sklepie Play aplikacji nie znajdziemy. Ryc. K. Bek, 2 XI 2014Aplikację pobieramy dzięki głównej stronie portalu dla podróżnych. Ryc. K. Bek, 2 XI 2014Żeby zainstalować aplikację musimy jeszcze przejść przez zabezpieczenia. Ryc. K. Bek, 2 XI 2014Gotowe, można testować. Ryc. K. Bek, 2 XI 2014

Po żmudnym procesie ściągania i znajdowania aplikacji przez przyjezdną osobę, możemy wreszcie wejść w program. W głównym menu wyświetlanych jest sześć pozycji, wchodząc w każdą z nich możemy uzyskać pożądaną informację. Niestety zdarzają się również drobne, a jakże ważne błędy dla podróżnego chcącego pojechać np. do Ostravy czy Frankfurtu - sprawdzaliśmy tylko przykładowe i najnowsze przystanki w programie. Wyświetlane są na tablicach odjazdowych "krzaki" typu 26:35 czy też 28:30 - jak wiadomo takich godzin w naszej czasoprzestrzeni nie znajdziemy.

Przykładowy przystanek "Chabówka Wiadukt". Ryc. K. Bek, 2 XI 2014Jeden z kilkudziesięciu błędów aplikacji. Ryc. K. Bek, 2 XI 2014I najnowszy, typowo "czeski błąd" w programie. Ryc. K. Bek, 2 XI 2014

Oprócz tego wszystkiego, możemy poprzez prosty formularz zgłosić jakąkolwiek informację, np. przewoźnika. Poza tym w aplikacji możemy zobaczyć aktualną pozycję, w której znajduje się autobus w danej chwili - niestety są tylko cztery autobusy do wyboru, i nie zawsze ich pozycja jest zgodna. Dodatkowo w menu znajdujemy pozycję "Odjazdy autobusów" - ta opcja wyświetla nam informację przekazywane przez zamontowane tablice informacyjne, jak również z pozostałych przystanków. Tu też możemy spodziewać się, że nie wszystko działa jak należy, ponieważ zazwyczaj tablice jak i program pokazują "rozkładowe" godziny odjazdów, a nie to co jest w rzeczywistości, łącznie z opóźnieniami. Do tego poza wszystkimi wymienionymi funkcjami, możemy ocenić każdy kurs wybierając z menu aktualną trasę, którą podróżujemy.

Prosty formularz do zgłaszania informacji Organizatorowi. Ryc. K. Bek, 2 XI 2014Wybór odpowiedniej trasy, która "aktualnie" jest na mapie, oczywiście "w teorii". Ryc. K. Bek, 2 XI 2014Informacja z najbliższych odjazdów autobusów danego przystanku. Ryc. K. Bek, 2 XI 2014Oceń dany kurs, nie wstydź się! Ryc. K. Bek, 2 XI 2014

Reasumując - w aplikacji jest wiele błędów, które przez rok dawno można było poprawić, ale nie o tym bo to tylko konstruktywna opinia. Jako program do informowania podróżujących, gdzie w danej chwili znajduje się autobus, czy też kiedy odjedzie i z jakiego przystanku, informacje powinny być aktualizowane na bieżąco, a nie umożliwiać tylko wybór kilku z kilkudziesięciu tras danych przewoźników. Mimo tego program, dzięki swoim pozostałym funkcjom, zasługuje na porządne trzy z plusem.

|Nasza ocena to:

|3/6

|Aplikację testowaliśmy na następującym urządzeniu:
|Samsung SM-G386F Galaxy Core LTE, system Android 4.2.2

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaStowarzyszenie → Testujemy: "Z Rybnika Autobusem..." - mobilnie