Jesteś tutaj: Strona GłównaPKS i Prywatni przewoźnicy → Powiat Wodzisławski: Od poniedziałku jeździmy na biletach strefowych

Powiat Wodzisławski: Od poniedziałku jeździmy na biletach strefowych

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Powiat Wodzisławski: Od poniedziałku jeździmy na biletach strefowych. Fot. A. Ciepluch, 1 IX 2011
Organizator przewozów, czyli Powiat Wodzisławski, wraz z PKS Racibórz 25 sierpnia wprowadza nowy sposób naliczania opłat za przewozy w powiatowej komunikacji publicznej. Powinien on być czytelniejszy i łatwiejszy dla pasażerów.

Dotychczas opłaty za przewozy uzależnione były od liczby kilometrów przejechanych na konkretnej trasie. Pasażer wsiadając do autobusu i kupując bilet, zdany był na kierowcę, który zgodnie z taryfą obliczał koszt przejazdu. Pasażer, wchodząc do autobusu, często nie posiadał więc wiedzy ile kosztuje kurs do konkretnego przystanku. Teraz wodzisławskie starostwo wspólnie z raciborskim PKS-em postanowiło to zmienić. Zamiast przedziałów określających w kilometrach długość przejazdu, wprowadzono strefy cenowe, zazwyczaj obejmujące jedną lub dwie sąsiadujące miejscowości. Na wszystkich tabliczkach przystankowych już niedługo pojawią się schematy podziału linii na strefy oraz co ważniejsze, czytelne cenniki, pozwalające sprawdzić ile kosztuje bilet na danej trasie.

Wprowadzenie nowego systemu wiąże się w niektórych przypadkach ze zmianą wysokości opłat za  przejazd. Bilety w jednej strefie kosztować będą jak dotychczas 2 zł. Za przejazd w dwóch strefach zapłacimy 3,5 zł (tj. o 0,50 zł mniej niż dotychczas), w trzech – 5 zł, w czterech – 6 zł, a w pięciu i więcej – 7 zł. W efekcie zmian np. podróż z Czyżowic, Turzy Śl. czy Syryni do Wodzisławia Śl. będzie tańsza o 0,50 zł, zaś z Syryni do Raciborza – droższa o 1 zł.

Wraz z wprowadzeniem biletów strefowych zdrożeją nieco niektóre bilety miesięczne. Dla przykładu za bilet miesięczny z Wodzisławia Śl. do Raciborza, który kosztował dotychczas 235 zł 29 gr, trzeba będzie zapłacić o około 10 zł więcej. Alternatywą jest jednak zakup biletu dwumiesięcznego, którego cena wyniesie 440 zł (wówczas koszt miesięcznych przejazdów wyniesie 220 zł) lub skorzystanie z promocji ,,Zawsze z PKS’’. Korzystający z niej, czyli pasażerowie regularnie dojeżdżający do pracy autobusem, mogą zakupić co czwarty bilet miesięczny za kwotę 10 zł bez względu na długość przejazdu. Dzięki promocji można więc zaoszczędzić prawie 25%.

W dalszym ciągu utrzymane zostają promocje dla rodzin podróżujących z Ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny (promocja ,,3+’’), czyli 2 zł bez względu na odległość, a także zniżki na przejazdy w soboty (promocja ,,Weekendowa Galeria’’, bilet za 3 zł). W godzinach od 4:00 do 6:00 i po 19:00 obowiązuje wszystkich pasażerów 15% zniżka na wszystkie przejazdy (promocja ,,Rześki poranek’’). W sprzedaży za 60 zł jest także bilet dla grupy powyżej 10 osób bez względu na długość przejazdu. Trzeba jednak taki przejazd zgłosić dzień wcześniej w dziale marketingu PKS za pośrednictwem poczty elektronicznej. To oferta głównie dla klas i grup młodzieży dojeżdżających na zajęcia w innej miejscowości, chociażby na basen lub do domu kultury lub wybierających się na krótkie wycieczki do innych miejscowości w powiecie.

Dodatkowo na wszystkich przystankach autobusowych pojawi się numer telefonu do dyżurnego ruchu PKS, który – w razie spóźnienia autobusu – poda pasażerowi przybliżony czas przyjazdu.

Szczegółowy wykaz stref i tabela opłat – TUTAJ.

Źródło: www.powiatwodzislawski.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaPKS i Prywatni przewoźnicy → Powiat Wodzisławski: Od poniedziałku jeździmy na biletach strefowych