Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → Wodzisław Śląski: Od września cięcia kursów na liniach MZK

Wodzisław Śląski: Od września cięcia kursów na liniach MZK

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Od września cięcia kursów w Wodzisławiu na liniach MZK. Fot. A. Ciepluch, VII 2012
Informację o cięciach w rozkładach jazdy władze gmin powiatu wodzisławskiego przyjęły z zaskoczeniem. Pasażerowie zaś niecierpliwią się i coraz częściej wytykają nierzetelność MZK.

2 sierpnia do wodzisławskiego magistratu wpłynęło pismo, w którym Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu - Zdroju informuje, że od września br. planowane są zmiany w kursowaniu niektórych linii na terenie powiatu wodzisławskiego.

- Dokonując analizy kursów pod kątem rentowności, planuje się zawieszenie niektórych kursów w soboty i niedziele na następujących liniach: 207, 208, 210, 214, 214A oraz 215 – poinformował Krzysztof Baradziej, przewodniczący zarządu MZK.

Władze Wodzisławia są zaskoczone takim posunięciem. - Decyzja o zawieszeniu niektórych linii nie została z nami w żaden sposób skonsultowana. A takie konsultacje z gminami członkowskimi MZK w przypadku planowanych zmian są działaniami statutowymi MZK – mówi prezydent Mieczysław Kieca. - Patrząc na obecne działania MZK, stwierdzam, że czerwcowa decyzja Rady Miejskiej o wystąpieniu Wodzisławia Śląskiego z MZK była słuszna. Zwłaszcza jeśli mamy na uwadze dobro wodzisławian i sensowną organizację transportu zbiorowego na terenie miasta – dodaje prezydent.

Przypominamy, że obecnie trwają prace nad nową organizacją transportu zbiorowego. 31 lipca zakończyły się konsultacje społeczne. Do Urzędu Miasta wpłynęło łącznie 31 maili z wnioskami, uwagami i opiniami. Obecnie wszystkie podlegają analizie.

Gdy Wodzisław organizuje nową komunikację, pozostałe gminy zachodzą w głowę jak zorganizować na swoim terenie transport zbiorowy. – To było małżeństwo z rozsądku. I nie jest tak, że na zawsze pozostaniemy w MZK. Póki co dyskutujemy, jak rozwiązać sytuację, bo nie wiemy co mamy zrobić. Nie wiemy kto pokryje koszty tzw. wozokilometrów przebiegających przez Wodzisław.  A przecież połączenia z tym miastem musimy zapewnić, bo nasi mieszkańcy muszą tam dojeżdżać do szkoły czy pracy – mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa.

I dodaje, że to równanie z wieloma niewiadomymi. Jego zdaniem potencjalne problemy mogą się zacząć 1 stycznia 2013 roku. – Ale od tego jesteśmy my, by je rozwiązać. Póki co, współpraca z MZK jest realna do 2014 roku. Co będzie dalej czas pokaże – mówi Marek Hawel.

Z komunikacji MZK nie są też w pełni zadowoleni mieszkańcy powiatu wodzisławskiego. Do naszej redakcji nadsyłają maile i zdjęcia dokumentujące zaniedbania MZK. - Nie dziwi fakt , że władze Wodzisławia Śląskiego zrezygnowały z usług MZK. Przystanek na ul. Czyżowickiej stoi a rozkładu jazdy nie ma już dobre parę miesięcy. Był usunięty przed robotami związanymi z remontem drogi a to było o ile dobrze pamiętam przed świętami wielkanocnymi – pisze jeden z Czytelników.

Źródło: www.tuwodzislaw.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → Wodzisław Śląski: Od września cięcia kursów na liniach MZK