Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → MZK: Zmiana ceny biletu do 3 przystanków

MZK: Zmiana ceny biletu do 3 przystanków

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

MZK: Zmiana ceny biletu do 3 przystanków. Fot. M. Słowiński, 15 IV 2016Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju poinformował o podwyżce cen najtańszego biletu jednorazowego, który uprawnia do przejazdu nie dłuższego niż 3 przystanki. Od 1 maja br. taka podróż będzie nas kosztowała 1,20 zł (w przypadku biletu normalnego) lub 0,60 zł (w przypadku biletu ulgowego). Do tej pory ceny wynosiły odpowiednio: 1,00 zł i 0,50 zł.

MZK tłumaczy, że podwyżka cen ma zniechęcić nieuczciwych pasażerów do kilkukrotnego rejestrowania wejścia i wyjścia z pojazdu, co skutkuje obniżeniem kosztów podróży od 4 do 6 przystanków.

Dyrektor biura MZK Benedykt Lanuszny mówi: "Kilka miesięcy temu wprowadziliśmy promocję w postaci biletu za złotówkę. Znaczna część pasażerów to wykorzystuje i nie wysiadając z autobusu odbija e-bilet ponownie, sygnalizując fikcyjne wysiadanie i wsiadanie. Postanowiliśmy więc zmienić cennik, aby tego typu nieuczciwe praktyki się nie opłacały". Szkoda tylko, że Związek przerzuca odpowiedzialność finansową za nieprawidłowe zachowania pasażerów na tych, którzy poprawnie rejestrują swoje wyjście z pojazdu. Czy omawiane zjawisko występowało często? Raczej nie, wszak mało jest osób, które zadawałyby sobie tyle trudu dla 40 groszy. Gdyby zjawisko było nagminne zapewne skutkowałoby dużą ilością "odbitych" najtańszych e-biletów oraz niewielką ilością e-biletów upoważniających do przejazdu od 4 do 7 przystanków. Statystyki podane poniżej pokazują coś zupełnie odwrotnego.

MZK prezentuje też statystyki sprzedaży e-biletów w I kwartale 2016 roku. Wynika z nich, że sprzedano ponad 540 tysięcy e-biletów jednorazowych, w tym:
- 3,8% biletów do 3 przystanków
- ponad 15% biletów od 4 do 7 przystanków
- prawie 30% biletów od 8 do 12 przystanków
- 26,6% biletów od 13 do 18 przystanków
- 24,4% biletów powyżej 18 przystanków
MZK nie podało jednak danych dotyczących linii E-3. Jako, że dane nie są podane z dużą dokładnością możemy przedstawić wykres pokazujący jedynie orientacyjny udział poszczególnych e-biletów w całej sprzedaży (poza linią E-3):

Udział poszczególnych e-biletów w całej sprzedaży.

Źródło: www.mzkjastrzebie.com

PS: Artykuł zmieniony 21.04.2016, godz. 17:00 - dyrektor biura MZK mówił o dwukrotnym rejestrowaniu wejścia i wyjścia.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → MZK: Zmiana ceny biletu do 3 przystanków