Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → Warbus z Nowym Solarisem w Jastrzębiu

Warbus z Nowym Solarisem w Jastrzębiu

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 Warbus z Nowym Solarisem w Jastrzębiu. Fot. K. Bek, 30 IV 2015
 Przedstawiciele spółki Warbus, jednego z przewoźników świadczących usługi przewozowe w Jastrzębiu-Zdroju oraz firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali umowę na dostawę czternastu autobusów Urbino nowej generacji.

Innowacyjne i ekologiczne Solarisy Urbino 12 będą obsługiwać linie Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. Warszawska spółka Warbus jest jednym z wykonawców kontraktu na obsługę linii MZK. Zgodnie z podpisaną umową nowe Solarisy zostaną dostarczone do przewoźnika pod koniec marca przyszłego roku. Debiut nowej generacji Urbino na ulicach Jastrzębia-Zdroju planowany jest na 1 kwietnia 2016.

 -"Postawiliśmy na jakość oraz ekologię. Nie ulega wątpliwości, że poprawa powietrza w Polsce staje się dla nas coraz większym wyzwaniem. Właśnie poprzez inwestycje w ekologiczny i innowacyjny tabor chcemy przyczyniać się do poprawy jakości życia mieszkańców współczesnych aglomeracji. Czternaście przyjaznych środowisku, niezwykle nowoczesnych Solarisów Urbino z pewnością docenią pasażerowie Jastrzębia-Zdroju, również ze względu na ich komfortowe i bogate wyposażenie." – powiedział Paweł Szymonik, dyrektor generalny firmy Warbus Sp. z o.o.

 Cummins + Voith

 Autobusy dla przewoźnika z Jastrzębia-Zdroju będą posiadać silniki Cummins o pojemności 6,7 litra, skrzynię biegów Voith Diwa.6, klimatyzację, rozbudowany system monitorujący oraz ekrany informacyjne LED. Pasażerów MZK z pewnością ucieszą gniazda USB, dzięki którym podczas jazdy będzie można podładować przenośne urządzenia elektroniczne, takie jak telefon czy tablet.

Nowe Urbino podczas polskiej premiery na TransEXPO w 2014 roku. Fot. K. Bek, 8 X 2014

 Jastrzębie-Zdrój to już szóste polskie miasto, w którego krajobrazie pojawią się najnowsze autobusy z zielonym jamnikiem. Z zalet Urbino w nowym designie korzystają już mieszkańcy Wejherowa, gdzie jeździ pierwsze 12-metrowe Urbino oraz Grudziądza, który zakupił dwa modele tego samego pojazdu. Wkrótce nowe Solarisy pojadą także do Płocka i w Olsztyna, również w wersjach przegubowych. W ostatnich dniach kontrakt na dzierżawę dwudziestu 18-metrowych Urbino podpisało także MPK w Poznaniu, gdzie ponad połowę floty stanowią Solarisy.

 Scania z Solarisem

 I na koniec dodajmy, że zamówione Solarisy dołączą do 33 szt. niskopodłogowych autobusów marki Scania, które Warbus zakontraktował podczas październikowych targów w Kortrijk. To zamówienie obejmuje zakup 33 szt. niskopodłogowych autobusów miejskich Scania Citywide LF o długości 12 m zasilanych olejem napędowym. Zastosowane w nich układy napędowe to ekonomiczne także silniki Cummins o pojemności 6,7 (oferowane w kooperacji ze Scania) o pojemności 6,7-litra i mocy 280 KM przy 1100 Nm. To oznacza, że kolejny polski przewoźnik staje po stronie downsizingu, czyli eksploatacji jednostek napędowych o mniejszej pojemności i tym samym mniejszej wadze. W efekcie spodziewane są konkretne oszczędności w zakresie zużycia paliwa i emisji CO2. Będzie to jednocześnie polska premiera jednostek napędowych amerykańskiego producenta w szwedzkich autobusach. W pojazdach Warbusa blisko 7-litrowe silniki współpracować będą z automatycznymi skrzyniami biegów ZF EcoLife.

 Co ważne, mimo że MZK Jastrzębie-Zdrój tego nie wymagało od prywatnego przewoźnika, wszystkie egzemplarze Citywide i Nowe Urbino będą posiadać całopojazdową klimatyzację. Dodatkowo wyższy komfort podróży zapewnią nowoczesne siedzenia Ster NewCity. Zastosowane w autobusach fotele kierowcy będą oferowały pełną regulację oraz pneumatyczne zawieszenie. Dodatkowo pojazdy będą stale monitorowane poprzez system nadzoru floty. Telematyczny układ poprzez GPS będzie nadzorować pracę kierowców oraz wszystkie podzespoły zamontowane w autobusach.

Źródło: www.infobus.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → Warbus z Nowym Solarisem w Jastrzębiu