Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → Świerklany występują ze struktur MZK!

Świerklany występują ze struktur MZK!

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Żory występują ze struktur MZK. Fot. J. Sobota, I 2013
Do 31 grudnia gmina jest członkiem Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Podczas ostatniej sesji rady gminy, rajcy postanowili wyjść ze związku, pieczętując decyzję odpowiednią uchwałą. W ten sposób gmina musi teraz sama zadbać o transport swoich mieszkańców w kierunkach Jastrzębie, Rybnik, Wodzisław i Żory w roku 2014. Jak się okazuje, kieszeń mieszkańców może zyskać.

– Docelowo chcemy na teren gminy wprowadzić prywatne firmy przewozowe, będące konkurencją dla MZK. Ogłosimy przetargi na świadczenie usług komunikacyjnych, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa. To co obecnie dzieje się w MZK, dopłaty do transportu, niszczą konkurencję, a przecież konkurencja na rynku to podstawa podniesienia jakości usług. W specyfikacji przetargu możemy określić wszystkie nasze potrzeby, a do tej pory będąc w MZK byliśmy skazani na PKM Jastrzębie – informuje wójt Antoni Mrowiec, który ma już plan na komunikację na terenie gminy i dodaje: – Kiedy połączymy się z komunikacją z Żor, my będziemy pokrywać koszty do granicy z Żorami, a dalej będą pokrywać koszty Żory i przejazd ten będzie bezpłatny – obiecuje wójt.

Sebastian Salamon to dzisiaj gimnazjalista. Za niedługo szukać będzie dla siebie nowej szkoły. Na pewno w tym wyborze może pomóc koszt transportu. Dzięki decyzji władz gminy już wkrótce mieszkańcy do Żor pojadą za darmo.

Radni podjęli decyzję o wyjściu z MZK, dlatego przewoźnik będzie świadczyć swoje usługi tylko do końca grudnia. Po tym okresie gmina sama będzie musiała zadbać o komunikację autobusową. Jak twierdzi wójt Antoni Mrowiec, nie tylko będzie to odczuwalne dla kieszeni mieszkańca, ale także komfort jazdy może się poprawić, bo gmina w specyfikacji przetargowej może określić wszystkie swoje potrzeby. Do tej pory Świerklany wraz z MZK były skazane na PKM Jastrzębie.

– Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ogłoszenie przetargów, tak, aby każdy samorząd pokrywał sobie ilość wozokilometrów na swoim terenie. Kiedy połączymy się z komunikacją z Żor, my będziemy pokrywać koszty do granicy z Żorami, a dalej będą pokrywać koszty Żory i przejazd będzie bezpłatny. Uważam, że w naszych realiach bilety komunikacji publicznej powinny być jak najtańsze, a parkingi jak najdroższe. Chodzi oczywiście o centra miast, które są niesamowicie zakorkowane. Mieszkańcy powinni poruszać się autobusami, a nie samochodami, co rozładowałoby ruch i byłoby zbawienne dla środowiska – mówi wójt Mrowiec. Oprócz prywatnych przewoźników, których chce finansować gmina, mieszkańcy Świerklan i Jankowic będą mogli także skorzystać z autobusów ZTZ Rybnik w kierunku Rybnika oraz komunikacji miejskiej w Wodzisławiu Śląskim w kierunku Marklowic i Wodzisławia, choć na razie gmina Marklowice wstrzymuje się od decyzji w tej sprawie. – To bardzo dobra wiadomość. Kiedy staniemy przed wyborem nowej szkoły, na pewno będziemy się kierować także względami ekonomicznymi. Darmowy bilet to świetna sprawa, tym bardziej, że Żory oferują też spore zaplecze kulturalno-rozrywkowe – mówią zgodnie Sebastian Salamon i jego koledzy, dziś gimnazjaliści ze Świerklan. Wójt gminy również w Żorach widzi przyszłość dla swoich mieszkańców. – Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, młodzież skieruje się do Żory. To poskutkuje niższymi dopłatami miasta Żory do szkół. Myślę że i placówki handlowe również skorzystają na tym, bo wzrośnie ich obrót – kończy wójt Świerklan.

Źródło: www.swierklany.info

Komentarze   

0 #3 RE: Świerklany występują ze struktur MZK!Luki 2013-08-30 12:13
A co z linią 31 z Boguszowic w kierunku Rybnika (przez Świerklany)? W Jankowicach są 3 linie ZTZ tj. 13, 31, 32, a w Świerklanach ani jednej ? O CO TUTAJ CHODZI ?!?! W dodatku to ŚWIERKLANY zrezygnowały z linii 31 (z powodu rzekomych utrudnień na skrzyżowaniu rybnickiej oraz plebiscytowej). Decyzja ta jest dla mnie niezrozumiała, nie zamierzam płacić prywatnym przewoźnikom 3.50 za bilet w JEDNĄ STRONĘ !!!
KPINA!
Cytować
0 #2 RE: Świerklany występują ze struktur MZK!adonaii 2013-07-04 21:10
Więc po co zamieszczać tutaj artykuł, który jest niepoprawny merytorycznie? Admin Portalu lepiej by zrobił, gdyby fakt wystąpienia Świerklan (które notabene co chwilę mają nowe wizje transportu zbiorowego w granicach swojej gminy) opatrzył swoim, zgodnym ze stanem faktycznym, komentarzem. :)
Cytować
+4 #1 RE: Świerklany występują ze struktur MZK!Aleksander Domaradzki 2013-07-04 14:23
Cytat:
Do tej pory Świerklany wraz z MZK były skazane na PKM Jastrzębie
Że co? PKM obsługuje "wodzisławskie" 225 i ani jednej "żorskiej" linii, 102 obsługuje Mikrus. Chyba byli skazani na p. Kłosoka + V-BUSa i SIWZy pisane przez MZK, ale na pewno nie na PKM. Czy w związku wystąpieniem z MZK Świerklany zastąpią busy na P-x taborem choćby na poziomie PKMu? Zapewne nie, więc określenie "skazani na" tu nie pasuje. A ciekawe co będzie jeździło w Żorach? Jakoś wątpię w funkiel-nówki niskopodłogowe autobusy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → Świerklany występują ze struktur MZK!