Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → Żory: Darmowa komunikacja dopiero w przyszłym roku

Żory: Darmowa komunikacja dopiero w przyszłym roku

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Żory: Darmowa komunikacja dopiero w przyszłym roku. Fot. K. Bek, 25 V 2013
Wsiadasz do autobusu i jedziesz - bez biletu. Tak będzie w Żorach. Bezpłatną komunikację pasażerom obiecał prezydent Waldemar Socha. Założenie jest proste: skoro miasto i tak dopłaca, to dopłaci trochę więcej, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego. Trochę więcej czyli ile?

Pod koniec marca prezydent Waldemar Socha zaprezentował swój pomysł wprowadzenia bezpłatnej komunikacji w Żorach. Według jego wyliczeń decyzja ta nie wpłynie znacząco na wydatki miasta. Aktualnie gmina dopłaca rocznie do przewozów realizowanych przez MZK 2,4 mln zł rocznie. - Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów niewiele zwiększy nasze wydatki na komunikację miejską, bo do 3,3 mln zł. Nie jest to jakaś szczególnie duża kwota - tłumaczył wtedy Waldemar Socha.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wielu mieszkańców miałoby przesiąść się z prywatnych samochodów do autobusów. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie nie wcześniej niż na początku przyszłego roku. Trwają bowiem rozmowy z Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym, którego gmina jest członkiem. - Jesteśmy bliscy porozumienia z MZK, skłaniamy się ku pozostaniu w związku i realizowaniu bezpłatnej komunikacji miejskiej w ramach związku - poinformowała Anna Ujma, doradca prezydenta ds. polityki informacji i promocji.

Aktualnie trwa dokładne przeliczanie kosztów, jakie Żory faktycznie będą musiały ponieść. Jeżeli nadal będą korzystać z usług MZK, bezpłatna komunikacja będzie kosztować miasto 350 tysięcy złotych miesięcznie. Po analizie takie właśnie wyliczenia władzom Żor przedstawił szef związku Krzysztof Baradziej.

- Jeżeli już miasto Żory podejmie taką decyzję definitywnie, to spróbujemy się przymierzyć do kosztów tego przedsięwzięcia. Jeżeli pan prezydent będzie w stanie te koszty ponosić, to być może spróbujemy to organizować. Komunikacja będzie bezpłatna w tym przypadku dla pasażera, natomiast miasto musi za to oczywiście zapłacić. Według naszych wyliczeń w przypadku Żor to jest miesięcznie około 350 tysięcy złotych - powiedział Radiu 90, Krzysztof Bardziej.

Rocznie daje to więc kwotę ok. 4 mln złotych, a to około milion więcej niż zapowiedział prezydent Socha.

Źródło: www.tuzory.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaMZK Jastrzębie-Zdrój → Żory: Darmowa komunikacja dopiero w przyszłym roku