Jesteś tutaj: Strona GłównaZTZ Rybnik → ZTZ: PKS Rybnik odchodzi z sieci dnia 30. września 2015

ZTZ: PKS Rybnik odchodzi z sieci dnia 30. września 2015

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

ZTZ: PKS Rybnik odchodzi z sieci dnia 30. września 2015. Fot. J. Sobota, 18 II 2014
Z dniem 30 września 2015 r. autobusy PKS Rybnik przestaną wozić pasażerów na liniach Zarządu Transportu Zbiorowego. Spółka złożyła stosowne wypowiedzenie. Jak powiedział nam Elżbieta Dmitruk, likwidator PKS-u taka decyzja została podyktowana procesem likwidacyjnym firmy i stopniowym wygaszeniem działalności przewozowej.

Jednocześnie zastrzegła, że zamknięcie współpracy z ZTZ nie oznacza końca funkcjonowania spółki. Do uregulowania pozostaną jeszcze m.in. sprawy dotyczące nieruchomości. W tej sytuacji Zarząd musi poszukać nowego przewoźnika. W tym celu na początku 2015 r. ogłosi przetarg na obsługę 8 tras o numerach: 2, 3, 6, 14, 26, 27, 28 i 29. Ich łączna praca eksploatacyjna wynosi ok. 92 tys. wzkm miesięcznie, a początek realizacji tego zadania wypadnie na dzień 1 października 2015 r. – "Data złożenia wypowiedzenia jest zgodna z naszą dotychczasową umową. To oznacza, że PKS po raz ostatni będzie obsługiwał nasze linie 30 września" – mówi Stanisław Wengerski z Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

10 szt. 12-metrowych Conecto Euro 6, Transgór Rybnik ma odebrać do 5 grudnia. Fot. K. Bek, 17 IX 2013Najnowszy ekran dotykowy w jaki wyposażone zostaną najnowsze autobusy. Ryc. ZTZ Rybnik


Z kolei w Nowy Rok na ulice Rybnika wyjadą nowe Solarisy i Mercedes-Benz firm Kłosok Żory i Transgór Rybnik. To efekt rozstrzygnięć przetargów, które obie firmy wygrały w lipcu br. Łącznie do obsługi wyznaczonych tras prywatni przewoźnicy zakupią 14 nowych autobusów. Kłosok wprowadzi na rybnickie ulice cztery fabrycznie nowe autobusy Solaris Urbino 12 z silnikami Euro 6, natomiast Transgór – aż 10 egzemplarzy Mercedes-Benz Conecto LF Euro 6. W ich układach przeniesienia napędu zostaną zastosowane automatycznie skrzynie biegów Voith DIWA.6. Wszystkie pojazdy będą miały bogatą kompletację, w tym także klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Nowinką dla pasażerów będzie możliwość doładowania w Solarisach elektronicznych urządzeń poprzez gniazdka USB. We wszystkich pojazdach pojawią się nowe czytniki biletów z ekranami dotykowymi. To najnowsze rozwiązania stosowane w komunikacji miejskiej w zakresie obsługi pasażerów.

Źródło: www.infobus.com.pl

Komentarze   

0 #3 RE: ZTZ: PKS Rybnik odchodzi z sieci dnia 30. września 2015janusz 2014-12-07 09:40
Busiarze się cywilizują. Szkoda, że po drodze musiało paść kilka firm typu PKS, a kto wie czy nie również PKM. Trzymam kciuki za tę ostatnią.
Cytować
+1 #2 RE: ZTZ: PKS Rybnik odchodzi z sieci dnia 30. września 2015KaJotT3D 2014-11-24 19:39
W mojej opinii PKS był źle zarządzany, a dobrze go wskrzesić mógłby chyba tylko syndyk Autosana :p Skoro Kłosok wprowadzi coś czego PST nie oferuje (ładowanie przez USB) jest przełomowe i dlatego raczej zostawi je w Rybniku :p Bo jak będzie prezentacja pojazdów E6 to nowoczesne będą Solarisy a nie te podstarzałe kebaby... A w przyszłym roku pewnie z 30 nowych pojazdów znów przyjedzie (prócz PKSowych linii kończy się też 10 i 43 i zapewne coś jeszcze) to i pewnie kolejne nagrody się posypią za nowoczesną komunikację w Rybniku :)
Cytować
+2 #1 RE: ZTZ: PKS Rybnik odchodzi z sieci dnia 30. września 2015AleDom 2014-11-22 11:49
I pomyśleć, że PKS miał kiedyś niezłą siatkę połączeń i jako pierwszy w regionie zdecydował się na zakup niskopodłogowych przegubowców. Ciekawe jak nówki Kłosoka będą wyglądały po kilku latach, jak długo klimatyzacja będzie sprawna (chociaż nawet może się "zdematerializować" - razem z obudową lub bez) i czy po kilku tygodniach/miesiącach nie podmieni Solarisa na jakiegoś MAZaka albo Solarisa ex-Warszawa. Ktoś na infobusie chyba nie zna "kwartetu żorskiego".
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaZTZ Rybnik → ZTZ: PKS Rybnik odchodzi z sieci dnia 30. września 2015