Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → BKM: Na 6 listopada zaplanowano konferencję

BKM: Na 6 listopada zaplanowano konferencję

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

BKM: Na 6 listopada zaplanowano konferencję. Fot. K. Bek, 27 VI 2014
Cztery miesiące temu Żory przeprowadziły prawdziwą komunikacyjną rewolucję i jako jedno z pierwszych miast w Polsce, wprowadziły bezpłatne przewozy miejskie. Teraz miasto chce szerzej wypromować to rozwiązania i organizuje międzynarodową konferencję.

Jej temat przewodni to oczywiście zalety darmowego transportu publicznego. Spotkanie ma się odbyć 6 listopada br. w Miasteczku Westernowym „Twinpigs”przy ul. Katowickiej 4. W spotkaniu wezmą udział instytucje oraz firmy związane z transportem publicznym. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. przedstawiciele z Tallinna, gdzie bezpłatny transport funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r. O szczegółach tego wydarzenia rozmawialiśmy z Anną Ujma, doradcą prezydenta Żor ds. Promocji, Kultury i Sportu.

Oto co nam powiedziała:

- InfoBus.pl: Żory organizując konferencję poświęconą bezpłatnej komunikacji wyrastają na lidera tego typu rozwiązaniaw transporcie publicznym w Polsce. Proszę powiedzieć dla kogo jest skierowana listopadowa konferencja? Czy chcecie przekonać także inne miasta do tej formuły?

- Anna Ujma, doradca prezydenta Żor ds. Promocji, Kultury i Sportu: Generalnie celem konferencji jest upowszechnienie wiedzy na temat bezpłatnej komunikacji miejskiej w miastach, omówienie możliwości i korzyści płynących z jej udostępnienia mieszkańcom, a także wymiana doświadczeń oraz podjęcie dyskusji w kwestiach jej funkcjonowania.

- InfoBus.pl: Proszę o krótkie podsumowanie 4-miesięcznego okresu funkcjonowania Darmowej Komunikacji Miejskiej. Jakie notujecie wyniki frekwencyjne i jak one wyglądają na tle ubiegłego roku?

- Anna Ujma: Żory stały się jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło bezpłatną komunikację miejską dnia 1 maja br. Darmową komunikację miejską w Żorach obsługuje firma A21. Bezpłatna komunikacja miejska dotyczy linii, które jeżdżą na terenie Żor –linie wykraczające poza granice miasta są płatne. Linie bezpłatnej komunikacji miejskiej tj. te o numerach od 01 do 07 są darowe dla wszystkich osób tj. zarówno dla mieszkańców jak i osób spoza naszego miasta. Co do kwestii dopłat do komunikacji miejskiej: - do 30 kwietnia br., kiedy nie było jeszcze bezpłatnego transportu płaciliśmy 4,40 zł za km. Teraz dopłata do bezpłatnej komunikacji miejskiej w Żorach wynosi 3,54 zł za km, a miesięczny koszt za 'BKM' to około 150 tys. zł. Przede wszystkim jednak osiągnęliśmy nasz główny cel: obserwujemy znaczy wzrost pasażerów w autobusach. Ponadto zmniejszyła się liczba samochodów na ulicach miasta, wielu mieszkańców zaczęło dojeżdżać do pracy czy szkoły i innych miejsc autobusami bezpłatnej komunikacji miejskiej. Mniej samochodów w mieście, to mniejsza emisja spalin oraz więcej miejsc parkingowych w centrum miasta. Zmalała także liczba korków samochodowych w mieście i rozwinęła się turystyka lokalna. Zmiana w podejściu do komunikacji publicznej spowodowała również wzrost aktywności wśród naszych mieszkańców –m.in. jeden z nich przygotował dla mieszkańców bezpłatną aplikację na telefon, którą można pobrać na Google Play, aplikacja zawiera aktualne rozkłady jazdy autobusów.

- InfoBus.pl: Systematycznie zbieracie informacje od pasażerów na temat fundowania BKM. Pierwsza korekta została wykonana 1 września. Jakich zmiana przede wszystkim oczekiwali od Was mieszkańcy?

- Anna Ujma: Bezpłatna Komunikacja Miejska to projekt z przyszłością. Nie zamierzamy z niego rezygnować, wręcz przeciwnie robimy wszystko aby był jak najlepszy, jak najdoskonalszy dla naszych mieszkańców. Z tego względu np. przez trzy miesiące od wdrożenia projektu prowadziliśmy dialog z mieszkańcami. Żorzanie mogli zgłaszać nam swoje uwagi do funkcjonowania bezpłatnej komunikacji miejskiej. Przysyłano do nas maile, listy a także przychodzono osobiście i wyrażano opinie na temat projektu. Mieszkańcy sugerowali zmiany lokalizacji przystanków, zmiany w przebiegu poszczególnych linii, informowali nas o napełnieniach w autobusach. Postanowiliśmy dokonać analizy tych uwag i niektóre z nich wdrożyć w życie, stąd od dziś tj. od 1 września wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu 'BKM'. Aktualnie bezpłatne linie obsługuje 11 pojazdów, w tym 5 o pojemności 38 osób, trzy po 61 osób i trzy po 96 osób. Pojazdy mogące pomieścić więcej pasażerów niż dotychczas pojawiły się na linii nr 5 w dzielnicy Rój oraz na linii nr 6 w dzielnicy Baranowice.

- InfoBus.pl: Czy wszystkie pojazdy BKM są fabrycznie nowe i klimatyzowane?

- Anna Ujma: To łącznie jedenaście specjalnie oklejonych, klimatyzowanych autobusów, które obsługuje firma V-BUS z siedzibą w Żorach. Do obsługi linii bezpłatnej komunikacji miejskiej zgłoszonych jest osiem autobusów wyprodukowanych w 2014 roku, w tym pięć fabrycznie nowych autobusów Iveco-Kapena 72C Urby oraz 3 autobusy ZAZ A10C34. Dodatkowo wykonawca zgłosił trzy autobusy zastępcze marki MAZ 203, wyprodukowane w 2008 roku.

- InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Źródło: www.infobus.pl

Komentarze   

+4 #5 PorazkaJanek 2014-09-14 10:12
Czy ludzie są aż tak naiwni ze wierzą w te wszystkie cuda, to wszystko ta cała konferencja to przed wyborcze zagranie. W praktyce A21 ani nie spełnia wymagań z SIWZ a, urząd akceptuje wszystkie zagrywki wykonawcy aby przypadkiem BKZ nie poniosła klęski.
Cytować
+1 #4 RE: BKM: Na 6 listopada zaplanowano konferencjęAleDom 2014-09-13 22:18
Wiadomo nie od dziś, że o wadach, niezgodnościach z umową i niewygodnych faktach na temat BKM urzędnicy nie mówią. Tak było od początku - i pewnie tak zostanie. Nie raz określałem to jako propagandę sukcesu. Spotkanie pewnie będzie jej kontynuacją. A infobus? Poczytajcie o naszym PKMie, ocenę zostawiam wam: (1), (2), (3), w komentarzach pod artykułami wszystko wytłumaczyłem.
Cytować
+5 #3 RE: BKM: Na 6 listopada zaplanowano konferencjęŁukasz 2014-09-13 11:41
Zastanawia mnie, które konkretnie MAZ'y zgłosił V-Bus do obsługi km w Żorach. Ciekawe jakie mają barwy i gdzie jeżdżą. Może wodzisławski wrak tam zgłosili :P. Coś czuje, że Pani "rzecznik" nie wie o czym mówi :P.
Cytować
+3 #2 RE: BKM: Na 6 listopada zaplanowano konferencjęMichał 2014-09-13 10:58
I jak to się ma do wymagań przetargu? Był na 8, mamy 11 autobusów. Wygrała firma A21, a obsługuje VBus. Miały być małe autobusy, a jakie są wszyscy widzimy. Co na to MZK, które podpisywało umowę z przewoźnikiem? Dlaczego Żory są tak uprzywilejowane? Na wszystko przymyka się oko. Ktoś powinien się za to zabrać i posprzątać ten bałagan. A w to, że ktoś dysponując własnym samochodem, woli jechać do pracy przepełnioną ciężarówką, to nie uwierzę.
Cytować
+3 #1 RE: BKM: Na 6 listopada zaplanowano konferencjęKonrad Bek 2014-09-13 10:44
Tak swoją drogą to zamiast tych MAZów to jeżdżą MANy faktycznie od VBusa, oprócz tego ZAZy są - jak to wynika z VINów - z 2012 roku produkcji, także chyba ktoś nie wie o czym mówi, pozdrawiamy UM Żory!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → BKM: Na 6 listopada zaplanowano konferencję