Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!

Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza! Fot. A. Ciepluch, 24 VII 2014
Czterokrotnie wzrosła liczba pasażerów po wprowadzeniu w maju bezpłatnej komunikacji miejskiej - szacuje Urząd Miasta w Żorach. W planach są kolejne udogodnienia - budowa nowych przystanków, dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb uczniów.

Bezpłatna komunikacja miejska działa w Żorach od maja. Władze miasta wyjaśniały, że w związku ze spadającą w ostatnich latach liczbą pasażerów miejskich autobusów rosły dopłaty z budżetu gminy do komunikacji (pokrywano 72 proc. kosztów). Rosły też ceny biletów, co jeszcze bardziej ograniczało liczbę pasażerów.

Miasto przekonywało też, że darmowy transport publiczny m.in. zachęci mieszkańców do rezygnacji na co dzień z samochodów, zmniejszy bariery w dostępie do edukacji, kultury czy rekreacji, poprawi sytuację rodzin wielodzietnych.

- Z obserwacji kierowców i naszych urzędników wynika, że liczba pasażerów - od maja do lipca - wzrosła w autobusach nawet czterokrotnie- mówi Anna Ujma z Urzędu Miasta w Żorach.

Niedawno urzędnicy poprosili mieszkańców, by zgłaszali uwagi nt. funkcjonowania bezpłatnej komunikacji miejskiej (uwagi i wnioski składali m.in. drogą mailową).

Mieszkańcy chcą większych autobusów

- Trzy najczęściej powtarzające się prośby dotyczyły szczególnie wprowadzenia większych autobusów, dostosowania rozkładu jazdy do potrzeb uczniów oraz zwiększenia liczby przystanków - mówi Anna Ujma.

Dodała, że autobusy mogące pomieścić więcej pasażerów niż dotychczas pojawiły się już na linii nr 5 w dzielnicy Rój oraz na linii nr 6 w dzielnicy Baranowice, przygotowywane są również trzy nowe lokalizacje przystanków, m.in. na Osiedlu Sikorskiego.

Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej, liczące blisko 61 tys. mieszkańców Żory nie zrezygnowały z członkostwa w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju (MZK), w skład którego wchodzi kilkanaście okolicznych gmin. Bezpłatny transport nadal realizowany jest w ramach MZK.

Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z siedmiu darmowych linii, które wiozą ich m.in. do tzw. Pól Wygoda i Warszowice na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do kopalni Jankowice, do pętli w Boguszowicach (obsługiwanej też przez komunikację Rybnika) czy do żorskiego Miasteczka Westernowego.

Źródło: www.katowice.gazeta.pl

 

Komentarze   

0 #12 RE: Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!AleDom 2014-08-09 23:22
Nieważne czy PKM opłakuje przegraną czy nie. Ważne, że zmiany w wykonywanym zadaniu są na tyle duże, że to jest nie w porządku w stosunku do pozostałych oferentów (PKM/Mikrus, V-BUS [oni przynajmniej mają kasę z wypożyczeń] i ZTK). Sytuacja PKMu zbyt różowa nie jest, dodatkowy grosz im by się zawsze przydał. Jakby im nie zależało na tym przetargu - nie odwoływaliby się do KIO. Opieranie się na "obserwacjach kierowców" faktycznie nie jest najlepszym pomysłem. I nawet nie chodzi o stan (nie)trzeźwości jednego z nich. Po prostu jak to mówią "na oko to chłop w szpitalu umarł".
Cytować
0 #11 RE: Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!WTF !!! 2014-08-09 16:29
Co za bzdury panno Ujmo! Powoływanie sie na obserwację kierowców można uznać za wątpliwe (http://www.tuzory.pl/wiadomosci,pijany-kierowca-autobusu-wpadl-w-rece-policji,wia5-3266-7725.html) a tym bardziej urzędników którzy mają o komunikacji tyle pojęcia że hoo hoo. Pomysł sam w sobie nie jest zły z ta BKM ale wykonanie jest beznadziejne. Niech nam pani Ujma aneks pokaże bo powiadomimy prokuraturę!!! A co do konkuręcji to Pkm ponoć wcale nie opłakuję przegranej z A21, a wręcz przeciwnie. I gdzie tan Pan co uważa sie za 90% pasażerów? Może on powie coś mądrzejszego niż UMlala hehehehe
Cytować
0 #10 RE: Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!Lukas_pkp 2014-08-08 13:39
cd. Ile jest tych połączeń? Są dla każdego darmowe? Jakimi pojazdami są przewożeni pasażerowie? Przecież pamietam jak linia 212/228 była "nabita" już w świerklanach. Zdródło fragmentu: http://www.nowiny.pl/101875-wojt-swierklan-antoni-mrowiec-godzimy-jankowice-ze-swierklanami.html
Cytować
0 #9 RE: Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!Lukas_pkp 2014-08-08 13:37
Następny wizjoner i iluzjonista, wójt świerklan: Czy nowa komunikacja publiczna przyjęła się w gminie?

Bezpłatne linie do Wodzisławia i Żor się przyjęły. Zdarzyło się parę razy, że autobus z Wodzisławia nie „zazębił się” z linią do Żor, co głównie było spowodowane korkami na drogach. Nastąpiła zmiana sposobu funkcjonowania sygnalizacji świetlnej w Świerklanach Górnych (nie ma już tzw. zielonej fali), kierowcy komunikacji żorskiej biorą to pod uwagę i czasem może zdarzyć się, że przyjeżdżają parę minut wcześniej. Myślę jednak, że 99,9 proc. mieszkańców Świerklan jest zadowolonych z bezpłatnych połączeń do Żor i Wodzisławia. Warto podkreślić, że gmina do tego systemu nie dopłaca. Ponosimy takie same koszty, jakie ponosiliśmy w przypadku członkostwa w MZK, a wtedy mieszkańcy jeszcze musieli płacić za bilety! Teraz mogą jeździć za darmo.
Cytować
0 #8 RE: Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!Redaktor naczelny 2014-08-07 17:19
@Axel: Niestety ale UM nie odpisuje na e-maile. Pozdrawiam.
Cytować
0 #7 RE: Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!Axel 2014-08-07 16:51
Redaktor Naczelny mógłby zwrócić się do UM Żory z wnioskiem o przesłanie kopii umowy podpisanej pomiędzy magistratem a A21 wraz z kolejnymi aneksami (wniosek w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej). Może się zdarzyć że magistrat odeśle wnioskodawce do MZK.
Cytować
0 #6 RE: Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!AleDom 2014-08-07 11:47
Na odwołania do KIO za późno - UM mógłby nałożyć jakieś kary (o ile były w umowie) czy zrezygnować z usług A21 - ale wszystko zapewne było uzgodnione między UM a A21. Pewnie podpisano aneksy do umowy, nie wiemy co się w nich znajduje. Ciekawe jak UM zareagowałby na wytykanie rocznika i klimatyzacji przez pasażerów. Firmy chyba już nic nie mogą zrobić - a nawet jeśli, to wiązałoby się to z dużymi wydatkami. Ciekawe czy są jakieś procedury uniemożliwiające zrobienie przetargu na nowe, klimatyzowane kurdupelki, podpisanie umowy, za jakiś czas aneksów i zastąpienie ich przez 120M i Ikarusy. I czy firma chcąca walczyć z nieuczciwością przed sądem miałaby szanse dalej funkcjonować czy zniszczyłyby ją koszty.
Cytować
+1 #5 RE: Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!Michał 2014-08-06 21:45
Uważam, że firmy biorące udział w przetargu powinny zgłosić odwołanie do KIO. Dlaczego bez żadnych konsekwencji można w ten sposób manewrować taborem? Przetarg obejmował inne pojazdy. Dodatkowo, firma nagle zmieniła siedzibę i właściciela. Nie znam się na tym, więc jak nie mam racji to przepraszam, ale jestem ciekaw jaki byłby wyrok KIO w tej sprawie.
Cytować
+7 #4 wyborysemaaforek 2014-08-06 21:11
Przed wyborami zawsze wszystko działa perfekcyjnie.
Cytować
+6 #3 RE: Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!Lukas_pkp 2014-08-06 14:38
c.d. Ciekawe jak sprawdzili napełnienie. Biletów brak- nie wiedzą ile by sprzedali biletów. Kontroli brak. A na bank nikt z urzędu nie wyszedł, aby policzyć ludzi. Przecież jazda busem to takie obciachowe dla elyty.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → Żory: Bezpłatna Komunikacja się sprawdza!