Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!

BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze! Fot. A. Ciepluch, 1 V 2014
Niecały miesiąc działa darmowy transport miejski w Żorach, i już są kłopoty. Autobusy się spóźniają i są za małe. Wkrótce będzie lepiej.

Dzisiaj mija 24. dzień obowiązywania Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej w Żorach, ale pasażerowie wyliczają jej minusy. Mieszkańcy skarżą się m.in. na źle rozlokowane przystanki autobusowe, spóźniające się busiki, a także na małą pojemność pojazdów. Te problemy dostrzegają urzędnicy i już zapowiadają zmiany: pojawią się nowe, większe autobusy i będzie korekta rozkładów jazdy.

Zmiany mają wejść w życie jeszcze latem tego roku. - Autobusy w ramach BKM są przepełnione, zwłaszcza kursujące na trasie do Roju, Kleszczowa i Fadomu, głównie w godzinach szczytu: rano, gdy uczniowie docierają do szkół, a dorośli do pracy, oraz w okolicach godziny 14 i 17, gdy pasażerowie wracają do domów ze szkół i pracy - mówi Kacper Piecha, mieszkaniec Roju.

- Zdarzyło się już, że pasażerom nie udało się wejść do busika, a przewoźnik sprowadzał dodatkowy pojazd, aby rozwieźć wszystkich - dodaje. Trudno się dziwić, że mieszkańcy krytykują wielkość pojazdów - każdy z busików może pomieścić tylko 38 pasażerów, w tym dla 12 znajdują się miejsca siedzące. Czy to mało? Tak, zwłaszcza że przewoźnik już teraz zapowiada, że sprowadzi trzy większe autobusy - każdy pomieści około 50 pasażerów. Mieszkańcy skarżą się również na niedopasowane godziny odjazdów autubusów na 7 liniach oraz na ustytuwanie niektórych przystanków.

- Zdarza się, że busy nie jeżdżą planowo, a niektóre godziny odjazdów są śmieszne - trudno zdążyć na czas dzieciom na lekcje, czy dorosłym do pracy - wyliczają mieszkańcy.

- Kilka przystanków trzeba zlikwidować: na prawoskręcie przed Rondem Rowieńskim, czy w Rowniu na wprost stacji wymiany opon - dodają inni.
Jeszcze w czerwcu specjalna komisja ma debatować w sprawie zmian przystanków i rozkładów jazdy. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w lipcu. Zapowiada je sam prezydent Żor.

- Wciąż zbieramy uwagi mieszkańców i prowadzimy badania napełnień. Następnie rozpoczniemy prace nad optymalizacją rozkładów jazdy tak, by kursy dopasować do godzin rozpoczęcia zajęć lekcyjnych czy pracy - mówi Waldemar Socha, prezydent Żor.

 

Źródło: www.dziennikzachodni.pl

Komentarze   

0 #7 RE: BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!łukasz 2014-06-20 12:42
Cytuję Konrad Bek:
Tzn jakie?

irisbusy chyba białe także ok 8-9 metrowce nie miałem czasu się przyjżeć ale jeździł na lini 7 przedwczoraj
Cytować
+1 #6 RE: BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!Konrad Bek 2014-06-19 21:50
Tzn jakie?
Cytować
+2 #5 RE: BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!łukasz 2014-06-19 21:49
na drogach żor pojawiły się już większe AUTOBUSIKI tzn ok 9 metrowce także nówki sztuki :D
Cytować
+10 #4 RE: BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!AleDom 2014-05-28 17:46
@KJ: Nie, przetarg na rok pozwoliłby zobaczyć czy wszystko działa dobrze. Już wiadomo że ludzie jeżdżą upchani jak sardynki w Kapenach A21 (to akurat było jasne od kiedy UM rozpisał przetarg). Rok można się przemęczyć i ewentualnie trochę powiększyć tabor, a później przy okazji nowego przetargu zmienić wymagania. Tymczasem żorzanie będą jeździli w ścisku przez 10 lat. DLA w Wodzisławiu na początku miało krótką umowę, później wprowadzono zmiany. No i niech władze Żor poinformują ile będą kosztować zmiany na liniach UM - w końcu BKM miała być tania (również dla miasta).
Cytować
-5 #3 RE: BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!KJ 2014-05-28 15:41
Czyli przez samo ewentualne podejrzenie, że są tam "znajomości" lepiej byłoby dać przetarg na rok i co roku wygra inna firma, kierowcy będą mieli niepewną przyszłość i każdy nowy pracodawca zatrudniając tych samych kierowców będzie dawał im wynagrodzenie mniejsze o 100zł?
Cytować
+12 #2 RE: BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!Jarek Czukol 2014-05-27 22:02
Dobry wieczór... BKM to fikcja.... po pierwsze jak można zmniejszyć tabor o 3 razy i zrobić przejazdy bezpłatne tylko ktoś bez rozumu nie wpadł na to ze jedno z drugim nie idzie w parze.... każdy normalny człowiek zdaje sobie sprawę ze jak coś jest za darmo to każdy będzie jeździł nawet dla zasady, no i to stało się w Zorach...... co do zwiększenia taboro przecież już jest widzimy stare MANy (z V-Busa) z wydrukowanymi katkami A4 z numerem linii :D no i najciekawsze.... umowa na 10lat... nie ma to jak zagwarantować "znajomemu" wpływy na 10lat przez opuszczeniem stołka Panie Prezydencie :D
Cytować
+3 #1 RE: BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!Axel 2014-05-27 15:13
"(...) przewoźnik już teraz zapowiada, że sprowadzi trzy większe autobusy - każdy pomieści około 50 pasażerów. (...)". Dużo większe to nie będą. Ciekawe czy będą to autobusy podstawowe (klimatyzowane, wyprodukowane lub zarejestrowane po raz pierwszy w 2014 roku) czy zastępcze (bez klimatyzacji, wyprodukowane nie wcześniej niż w 2003 roku). Szkoda też że nic o pieniądzach nie napisano. Skoro prezydent Żor milczy w tej sprawie, to cena pewnie poszła w górę.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → BKM: Będą zmiany, podobno na lepsze!