Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → Bezpłatna Komunikacja okiem pasażera

Bezpłatna Komunikacja okiem pasażera

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Fot. J. Kotowicz, 1 V 2014
W dniu dzisiejszym w Żorach ruszyła darmowa komunikacja miejska. Uprawniony do darmowych przejazdów jest każdy, bez względu na miejsce zamieszkania.

Darmowa komunikacja składa się z siedmiu linii (nie licząc przedłużeń S i K), które zastąpiły dotychczasowe linie MZK. Linie MZK pozostały tylko dla relacji międzymiastowych. Nową darmową komunikację obsługuje firma A21 Sp. z o.o. z Rybnika. Wszystkie wozy przeznaczone do realizacji kontraktu to Kapeny Urby.

Linia 01 jest jedną z dwóch linii kursujących po ścisłym centrum. Robi objazd po wszystkich osiedlach kursując zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Są to kolejno Korfantego, Sikorskiego, Pawlikowskiego i Księcia Władysława. Początek i koniec trasy jest na dworcu autobusowym.

Fot. J. Kotowicz, 1 V 2014

Linia 02 kursuje tą samą trasą co 01, ale w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ulicą Wolontariuszy jak dotąd autobusy nie kursowały.

Fot. J. Kotowicz, 1 V 2014

Linia 03 kursuje na Osiny i tym samym mówiąc najprościej zastępuje linię 303. Z tą różnicą, że teraz linia kończy bieg na granicy Żor i Krzyżowic. Na pętlę Krzyżowice Bajka autobusy już nie dojeżdżają. Doszło do patologicznej sytuacji w której od dziś linia L-4 będzie musiała zjeżdżać z trasy i jeździć na Osiny by umożliwić pasażerom dojazd do Żor. Czy naprawdę dogadanie się by 03 jeździło do Krzyżowic było aż tak trudne?

Fot. J. Kotowicz, 1 V 2014

Linia 04 jest rozległą linią. Kursuje od strefy przemysłowej przy ulicy Bocznej aż do ronda znajdującego się na ulicy Rybnickiej dokładnie na granicy Żor i Rybnika.

Fot. J. Kotowicz, 1 V 2014

Wszystkie autobusy mają na burtach zabawną grafikę. Mianowicie z tyłu jest pasażer siedzący niby w luku bagażowym, a obok napis "Nie kombinuj. Jedź za darmo!"

Linia 05 jest nowym wcieleniem starej 301. Linia posiada wariantowe kursy S i K umożliwiające dojazd do Świerklan i rybnickich Boguszowic. Również bezpłatnie. Na tym zdjęciu widać to najlepiej, więc warto zauważyć, że przewoźnik przygotowywał się na ostatnią chwilę i nie wszystkie autobusy mają wgrane kierunki do wyświetlaczy. Nie wszystkie również posiadają klimatyzacją przestrzeni pasażerskiej!

Fot. J. Kotowicz, 1 V 2014

Linia 06 jest następcą 306, ale na Baranowice dojeżdża inną trasą. Warto tu nadmienić, że żadna bezpłatna linia nie obsługuje przystanku Euromot. A jeżdżąca na Baranowice 06 jeździ teraz ulicą Owocową i obsługuje przystanek o tej samej nazwie. Nie wiedzieć jednak czemu przystanek ten jest tylko w stronę Baranowic. Jeżeli chodzi o kierunek przeciwny, to warto dodać, że linia dociera aż do miasteczka westernowego. Jest z resztą jedyną linią tam jeżdżącą.

Fot. J. Kotowicz, 1 V 2014

Po kilku latach absencji autobusy miejskie powracają na przystanek pod Auchanem. Pojawił się też nowy przystanek "Polska" zlokalizowany przy Decathlonie. I kolejny nonsens - ten przystanek również jest w jedną stronę. W stronę centrum. Na czym polegał problem by w kierunku Auchana ustawić przystanek na ulicy Francuskiej?

Fot. J. Kotowicz, 1 V 2014

Sam pomysł wprowadzania darmowej komunikacji jest zawsze godny pochwały i za to na pewno miasto ma plus. Ale jest to chyba jedyny jej plus. Generalnie warto zauważyć pewną zależność, której sensu jak dotąd pojąć nie jestem w stanie. Otóż przedtem były linie MZK na których jeździły większe autobusy, były one płatne i pasażerów było coraz mniej. Teraz komunikacja jest darmowa, pasażerów z założenia ma przybywać i... jeżdżą same małe autobusy! Mało tego - umowa została podpisana na dziesięć lat. No więc w końcu ta komunikacja ma odnieść sukces czy nie? I że ponoć jest taniej bez MZK? Taniej, bo? Bo jest taniej czy może jest taniej, bo jeżdżą same Kapeny? Żory powielają scenariusz z Pawłowic i Wodzisławia. Buńczuczne zapowiedzi - zrobimy sobie sami komunikację i będzie lepiej. I co? I de facto nie jest i nie zanosi się by było. Żory takie bogate, że mają darmową komunikację... ale obsługiwaną Kapenami. Pawłowice takie bogate, że mają komunikację za złotówkę... ale obsługiwaną busami i nawet nie pokrywającą dalej całej gminy. Wodzisław taki bogaty i samodzielny, że mają komunikację za dwa złote... ale i tu jeżdżą ZAZy, MAZy i inne Isuza. I wszędzie jest jeden wspólny mianownik - komunikacja nie nadąża za potrzebami. Tak jest w Wodzisławiu na liniach obsługiwanych przez ZAZa i Isuzu, tak jest w Pawłowicach na L-1 gdzie są bisowane kursy i dokładnie tak samo będzie w Żorach gdzie na pewno Kapeny nie wystarczą. A umowa jest na dekadę. Wszyscy tak obrzucali błotem MZK. Bynajmniej nie uważam, że MZK jest super, ale jak dotąd nikt nie udowodnił, że bez nich jest lepiej. A mówiąc ironicznie w Żorach teraz nawet nikt nie będzie mógł powiedzieć "płacę i wymagam".

Komentarze   

0 #6 równowagasemaforek 2014-06-02 20:45
Autorowi radzę by swoje tezy opierał na bardziej racjonalnych argumentach, bo wtedy trudniej będzie z nim dyskutować. Wrzucanie tekstów "zrobimy sobie sami komunikację i będzie lepiej. I co?" niczemu nie służy i sprawia wrażenie kłótliwości, zamiast profesjonalnego podejścia.
Przechodząc do meritum to ja się nie dziwię gminom że występują z MZK. Prawdopodobnie nie ma zbiorowej woli politycznej, tak jak kiedyś to Rybnik razem z Jejkowicami wystąpiły, by odłączały się całe rejony komunikacyjne, więc występują pojedyncze miasta. MZK od lat realizuje komunikację socjalną. Żory też taką realizują. Pomimo ogromnego minusa dezintegracji taryf, który głośno krytykowałem, nastąpił tam wielki postęp w postaci synchronizacji rozkładów jazdy. Pomimo realizacji podobnej liczby kursów, pasażer jeżdżący po mieście ma autobus częściej. Tego rozkładowczynie MZK nigdy nie ogarnianiały i już raczej nie ogarną, bo są zarozumiałe i odporne na wiedzę.
Cytować
+4 #5 RE: Bezpłatna Komunikacja okiem pasażeraRusek 2014-05-06 01:57
Z Kasią Ci sie upiecze :)
Cytować
+4 #4 RE: Bezpłatna Komunikacja okiem pasażeraKasia 2014-05-05 22:12
Oj oj autorze nie wydaje mi się i nie tylko mi aby Pawlowice miały gorszą komunikacje niż za czasów MZK.... Ad1. Ilośc kursów Ad2. Realizacja wniosków mieszkańców Ad3. Ceny biletów Ad4. Fajni kierowcy :D
Pozdrawiam Kasiulka
Cytować
+5 #3 RE: Bezpłatna Komunikacja okiem pasażerazbych 2014-05-02 20:56
heh, pani od kawy pani od ciastka. Prezydent żor się już wszystkiego łapie, oby tylko przy korycie zostać.
Cytować
+12 #2 RE: Bezpłatna Komunikacja okiem pasażeraJacek Tymoteusz 2014-05-02 19:48
Do autora Panie Jarosławie po pierwsze nawiązując do gminy Pawlowice co ma Pan na myśli "ze komunikacja nie pokrywa całej gminy" przecież MZK nie dojść ze obejmowało jeszcze mniejszy teren to każdy km kosztował dwa razy więcej, obecnie kursów jest dwa razy więcej za taką sama kwotę bilety za symboliczną złotówkę a, tabor adekwatny do najpełniej i lini.
Po drugie to może MZK było by super gdyby nie zarządzanie komunistyczne, zbędne etaty w biurach, Pani od kawy Pani od ciastka...mieć w du... tego co lata miasta i gminy wnioskowały prosiły a, nie teraz ja już jest za późno płakać na rozlanym mlekiem.... Skupił bym się teraz nad PKMem żeby tak przypadkiem MZK nie doprowadziło do bankructwa firmy która powinna być wzorem dla innych... a, pracownicy PKMu czyli także mieszkańcy Jastrzębia nie stracili pracy... Bo jak się nie mylę to chyba ktoś z miasta jest w zarządzie MZK :D powodzenia Żory, Pawlowice i inni chcący dać coś więcej mieszkańca a, nie walczyć z wiatrakami (MZK).
Cytować
0 #1 RE: Bezpłatna Komunikacja okiem pasażeraAleDom 2014-05-02 17:34
Strasznie mnie drażni zlepek "darmowa komunikacja". To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Rybnikowi udało się stworzyć swoją dość dobrze działającą komunikację po wyjściu z MZK, ale to chyba jedyny wyjątek. W Jastrzębiu widzieliśmy jak wyglądają Kapeny po 10 latach użytkowania (a nawet po 14). Ich wielkość, ilość niskiej podłogi i inne pomniejsze rzeczy też nie zachwycają. Żory powinny iść poniekąd śladami Wodzisławia - zrobić przetarg na rok, zobaczyć jak wszystko funkcjonuje a nie rzucać się na głęboką wodę. Na + można zaliczyć to, że płacą MZK za linie przejeżdżające przez miasto - nie poszli drogą Wodzisławia, który nie organizuje mieszkańcom dojazdu do sąsiednich gmin tylko pasożytuje na MZK.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → Bezpłatna Komunikacja okiem pasażera