Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → Żory: Darmowa komunikacja i co dalej?

Żory: Darmowa komunikacja i co dalej?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Żory: Darmowa komunikacja i co dalej? Na zdjęciu autobus spółki A21 kursujący na liniach KZK GOP. Fot. A. Ciepluch, 7 IV 2014
Niemożliwe staje się rzeczywistością. Żory staną się jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadzi bezpłatną komunikację miejską. Za darmo będziemy jeździć już od 1 maja.

Darmową komunikację miejską w Żorach obsłuży firma A21. Bezpłatny transport, realizowany będzie w ramach Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju.

Ulicami Żor będzie jeździć osiem, specjalnie oklejonych klimatyzowanych autobusów, wyprodukowanych w 2014 roku.
- Z komunikacji miejskiej w naszym mieście korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież oraz osoby starsze. W wielu rodzinach, szczególnie wielodzietnych, wydatki na transport stanowią poważną pozycję w rodzinnych budżetach. Darmowa komunikacja miejska zachęci mieszkańców, aby z samochodów przesiedli się do autobusów - mówi Waldemar Socha, prezydent Żor. - Jesteśmy przekonani, że darmowa komunikacja miejska w znacznym stopniu ułatwi naszym mieszkańcom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji, a także poprawi dostępność miejsc pracy. Nasze miasto szybko się rozwija, ale - co jest oczywiste - nowe dzielnice mieszkaniowe i zakłady pracy są coraz bardziej oddalone od centrum. Bezpłatna komunikacja miejska z pewnością skróci ten dystans - dodaje Waldemar Socha.


Na terenie miasta w ramach bezpłatnej komunikacji będzie obowiązywało 7 linii.

Od 01 maja 2014 r. na terenie miasta Żory przestaje kursować 6 linii autobusowych o nr 301, 302, 303, 304, 305, 306. Zostaną one zastąpione 7 nowymi liniami oznaczonymi numerami 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07. Nowe linie będą przebiegały innymi trasami niż dotychczasowe z wyjątkiem nowej linii 05, która będzie prowadziła trasą dotychczasowej linii 301.

Linia 01 – linia „Prawookrężna”, łącząca osiedla z centrum miasta – będzie przebiegała trasą od dworca autobusowego przy ul. Męczenników Oświęcimskich przez os. Korfantego, os. Sikorskiego, os. Pawlikowskiego, ul. Dąbrowskiego w kierunku dworca autobusowego.

Linia 02 – linia „Lewookrężna”, łącząca osiedla z centrum miasta – będzie przebiegała trasą od dworca autobusowego przy ul. Męczenników Oświęcimskich ulicą Wodzisławską, ul. Dąbrowskiego, os. Pawlikowskiego, os. Sikorskiego, os. Korfantego, Al. Niepodległości w kierunku dworca autobusowego.

Linia 03 – linia będzie przebiegała od nowego przystanku „Główna – Pętla” w Osinach do Kleszczówki przez dworzec autobusowy przy ul. Męczenników Oświęcimskich.

Linia 04 – linia będzie przebiegała od przystanku „Al. Jana Pawła II – Bajerówka” (w niektórych kursach przez dworzec autobusowy przy ul. Męczenników Oświęcimskich), potem ulicą Folwarecką do Rownia, następnie ulicą Rybnicką przez dworzec autobusowy do Kleszczówki. Linia ta będzie dowoziła i odwoziła w dni robocze na trzy zmiany pracowników Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Pole Wygoda.

Linia 05 – linia będzie przebiegała tak jak dotychczas linia 301 przez os. Gwarków, Rój do Kopalni Jankowice. Kursy tej linii umożliwią mieszkańcom połączenie przez pętlę w Boguszowicach z komunikacją miejską Rybnika.

Linia 06 – linia będzie przebiegała od przystanku „Pukowca Pętla” przez przystanek ”Al. Jana Pawła II – Bajerówka”, dworzec autobusowy, Kleszczówkę do Miasteczka Westernowego. W kilku kursach autobusy pojadą ulicą Strażacką w Baranowicach dowożąc i odwożąc w dni robocze na trzy zmiany pracowników Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Pole Warszowice.

Linia 07 – linia będzie przebiegała od Centrum Handlowego Auchan Aleją Zjedn. Europy, ulicą Dąbrowskiego w kierunku dworca autobusowego i dalej do Kleszczowa. W niektórych kursach autobusy z dworca autobusowego pojadą do ronda Rowieńskiego dowożąc i odwożąc w dni robocze na trzy zmiany pracowników Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Pole Wygoda, a dopiero później przez dworzec autobusowy w kierunku Kleszczowa.

Wszystkie kursy linii 03, 04, 05, 06, 07 będą realizowały powrót tą samą trasą.

Ze względu na nowe trasy przebiegu linii zostanie utworzonych kilkadziesiąt nowych przystanków, a niektóre z istniejących zostaną zlikwidowane. Zmienione zostaną również nazwy przystanków komunikacyjnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie rozkładów jazdy (Dz. U. 2012.451).

- Rozkład jazdy jest cały czas analizowany. Analizowane są wnioski mieszkańców, rad dzielnic, które wpłynęły w tej sprawie do Urzędu Miasta. Ostateczny układ rozkładów jazdy, które będą obowiązywały od 1 maja tego roku, będzie gotowy już wkrótce - mówi Anna Ujma, doradca prezydenta ds. polityki promocji i informacji. Wiadomo już, że w dniach 1 i 3 maja autobusy Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej będą funkcjonować według rozkładów niedzielnych.

Przypomnijmy, że MZK zdecydował też o pozostawieniu części funkcjonujących do tej pory linii. - Pozostaną linie, które wyjeżdżają z Żor, czyli te o numerach 307, 308, 312, 101, 102 i 105. W tych autobusach, od połowy 2014 roku, będzie obowiązywał także E-bilet - mówi Benedykt Lanuszny, dyrektor biura Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju.

O rozkładach jazdy, autobusach, które wyjadą na żorskie ulice oraz zmianach w rozkładzie kursów MZK Jastrzębie, będziemy informować już wkrótce!

Źródło: www.tuzory.pl

Komentarze   

+2 #2 RE: Żory: Darmowa komunikacja i co dalej?Vip 2014-04-17 11:40
Ciekaw jestem jaki będzie rozkład jazdy , czy wszystkie autobusy będą kurować na raz czy będzie jakoś to rozłożone w czasie i proszę o , podanie stronki do rozkładu jazdy w Żorach na Liniach 01 , 02 , 03 , 03 , 04 , 05 , 06 , 07.
Cytować
+4 #1 RE: Żory: Darmowa komunikacja i co dalej?monter 2014-04-16 19:39
Przypuszczalnie wyjedzie V-bus a co z tego wyniknie pewnie dowiemy sie w praniu, w nowe nie wierze...
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

© ROWkom - regionalny informator komunikacyjny

Jesteś tutaj: Strona GłównaBezpłatna KM Żory → Żory: Darmowa komunikacja i co dalej?